Cattery BASTET Z RICAN

british shorthair cats

Kočky jsou sezóně polyestrická zvířata. To znamená, že svůj pohlavní cyklus mají vázaný na určité období během roku a v průběhu této sezóny jej opakují vícekrát. To platí především pro kočky žijící venku. U koček chovaných doma

se spíše setkáváme s tím, že cyklus  probíhat celoročně.  První mrouskání se objevuje u britských koček mezi 6-14 měsícem věku. U některých koček sledujeme říjí každý měsíc, některé řijí pouze 2 x ročně.

Fáze pohlavního cyklu

Proestrus je období těsně před vlastní řijí / mrouskání /. Trvá asi 1-2 dny a často je nezřetelný od vlastní řije.. U kočky můžeme pozorovat typické změny chování jako je otírání se o předměty,  válení se a zvukovové projevy jako intenzivní předení, vrnění . Kočka, ale zatím odmítá  kocoura. V krvi se dramaticky zvyšuje hladina estrogenů.


Estrus je vlastní řije / mrouskání /. Jeho délka je cca 4-7 dnů. U kočky můžeme pozorovat svolnost s pářením. Kočky jsou mnohem přátulnější a hlasitější, při pohlazení  prohýbají svůj hřbet kolmo nahoru ,dává ocas nastranu, někdy  hrabou zadníma nohama, často mnoukají velmi hlasitě, místy spíše povrkavají či pomroukávají . Někdy se válejí po zemi .Toto můžeme pozorovat několikrát za den, jinak spí a chovají se i jako obvykle. Hladina estrogenů se dále zvyšuje. U některých jsou projevy řije velmi zřetelné, některé vykazují tzv. tiché mrouskání, kdy chybí chování typické pro období estru. U takových koček můžeme diagnostikovat fázi cyklu pomocí vaginálních výtěrů a stanovení hladiny estrogenů v krvi.

Interestrus je období, kdy dochází k prudkému poklesu estrogenů. Tato fáze nastává tehdy nedošlo-li k ovulaci /=uvolnění vajíčka z vaječníků/. Kočka vykazuje normální chování. Po jeho konci následuje opět estrus. Doba trvání je cca 10 dnů.

Diestrus je charakterizován dominancí druhého pohlavního hormonu produkovaného ve vaječnících - progesteronu. Tato fáze cyklu nastává, došlo-li k ovulaci. Kočka má tzv. indukovanou ovulaci. To znamená, že k ovulaci dojde jen došlo-li ke stimulaci vaginální sliznice např. při koitu. Po jediné kopulaci ovuluje jen cca 50% koček, proto je vhodné při záměrném krytí kočku nechat krýt opakovaně, abychom zvýšili pravděpodobnost zabřeznutí. Podobným stimulem může být i vaginální výtěr při odběru vzorků z vaginální sliznice. Délka diestru je závislá na tom, zda došlo k oplození a vzniku gravidity či nikoliv. V případě, že kočka nezabřezla dojde po cca 40 dnech k nástupu dalšího estru a cyklus se opakuje.

Anestrus je období pohlavního klidu. Většina koček jej má přes zimu. V této době nevykazují žádné známky pohlavního chování. V tomto ohledu je anestrus podobný interestrální periodě.

 

Možnosti průběhu pohlavního cyklu

Dle výše uvedeného připadají v úvahu 4 typy průběhy cyklu.

1/ nedošlo k ovulaci, protože nedošlo ke kopulaci nebo bylo vaginální podráždění nutné ke spuštění ovulace nedostatečné. V tomto případě se nový estrus objeví za cca 2 týdny.

2/ k ovulaci došlo, ale ne k oplození vajíčka. Objevuje se tzv. pseudogravidita (falešná březost), která trvá cca 40 dnů. U kočky se jedná o normální součást cyklu, který neskončil graviditou. Po té nastupuje opět estrus.

3/ k ovulaci došlo, oplození vajíčka se zdařilo a následuje gravidita.

4/ antikoncepce k zástavě cyklu / o tomto tématu bude  pojednáno  v samostatném článku /

 

Gravidita / těhotenství /

Její délka je u kočky v průměru 63-66 dnů / počítáno ode dne páření/. Rozpětí se udává 56-71 dnů. K oplození vajíčka spermiemi dochází ve vejcovodech, oplozené vajíčko se do dělohy dostane zhruba 5 den po krytí.

Nejspolehlivější metodou stanovení gravidity u kočky s možností kontroly koťat je vyšetření SONO, které je průkazné od cca 20 dne po krytí. V této době lze zjistit pulzaci srdce a emryové váčky.  RTG vyšetření je průkazné od cca 40 dne – po osifikaci koster koťat. Pohmatem je možné vyslovit podezření na graviditu cca 20 den., po 40 dnu též pohybem koťat přes stěnu břišní. Před porodem se opět zvyšuje hladina estrogenů . Standardně se nový cyklus objevuje cca 4-5 týdnů po porodu. Kočka kojí koťata zhruba 6-8 týdnů.

 

MultiTrans

Image

w-sunn400-4m- fotka patrik .jpg

Statistics

Počet zobrazených článků
306731

Visits

1405438
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
292
556
1272
3963
10472
14868
1405438
Your IP: 172.18.0.17
2021-01-20 16:19

Who's Online

Právě přítomno: 25 hostů a žádný člen